ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

30 Μάιος 2018

Αναβολή Διάλεξης Ευτύχη Πυροβολάκη
Η σημερινή Προγραμματισμένη Διάλεξη του κ. Ευτύχη Πυροβολάκη αναβάλλεται λογω αδυναμίας μετακίνησης εξαιτίας της γενικής απεργίας.

23 Μάιος 2018

Ερευνητικό Σεμινάριο: Διάλεξη Χάρη Ταμπάκη
Την Τετάρτη 23 Μαΐου 2018 και ώρα 8:00 στο Αναγνωστήριο της Βιβλιοθήκης του Τμήματος Φιλοσοφίας ο κ. Χάρης Ταμπάκης, διδάκτωρ Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων θα δώσει διάλεξη με θέμα «Η δύναμη της φαντασίας κατά τον Αριστοτέλη».Θα εξεταστεί η καινοτομία της αριστοτελικής θεωρίας, οι λόγοι που οδήγησαν τον Αριστοτέλη στη διαμόρφωση μιας θεωρίας για τη φαντασία, τα ερμηνευτικά προβλήματα που συναντάμε κατά τη μελέτη των κειμένων. Κυρίως όμως θα επισημανθεί ο τρόπος με τον οποίο θεμελιώνεται η γνωστική εγκυρότητα της φαντασίας.Θα ακολουθήσει συζήτηση.
Απρ

24 Απρίλιος 2018

Ερευνητικό σεμινάριο: Διάλεξη Χρήστου Τερέζη με τίτλο «Προσεγγίσεις πάνω στο επιστημονικό και φιλοσοφικό σύστημα του Δημόκριτου». Τρίτη 24 Απριλίου, 8:00 μμ., Αναγνωστήριο Τμήματος Φιλοσοφίας.
Ιουν

7 Ιούνιος 2017

Ερευνητικό Σεμινάριο: Ιωάννης Παπαχρήστου: η θεωρία του impetus στον Θεμίστιο και τον Φιλόπονο
Ιωάννης Παπαχρήστου